2024 Boira Sangiovese, Marche IGT, Italien

  • Drue Italien
  • Distrikt Marche IGT, Italien
  • Årgang 2024
  • Vol. 13%
  • Pris 450,00 kr.

Boira Sangiovese er tappet på flaske af Cantine Volpi, der blev grundlagt i Piemonte i 1914. Siden voksede Cantine Volpi sig større, så de nu laver et væld af forskellige vine på et moderne vineri i Tortona øst for byen Alessandria. De fleste vine laves på druer som Barbera og Dolcetto fra højdedragene i Colli Tortonesi. Boira er lavet på Sangiovese, en druesort der er tæt forbundet med Toscana og Chianti, men som i dette tilfælde kommer fra Marche ─ en bjergrig region, der grænser op til Toscana. Med sit lune middelhavsklima, høje bjerge mod vest og nord, der beskytter mod kølige vinde, det tempererende Adriaterhav mod øst og en varieret jordbund har Marche en solid tradition for vinavl, der går helt tilbage til etruskernes tid. Men Marche har altid levet lidt skjult, isoleret fra de store modestrømninger, så de færreste ved, at der her laves udmærkede rødvine på Montepulciano og Sangiovese.

Vinen

Cantine Volpi har ikke selv vinmarker i Marche, så Boira laves udelukkende på druer købt fra lokale vinbønder, der har certifikat for økologisk drift. Fra Jesi til Tortona er der godt fire timers kørsel, hvor druerne køles ned under transporten. På vineriet i Tortona afstilkes og presses druerne før de udblødes sammen med mosten i 7-8 dage for at få optaget mest mulig farve og tannin fra drueskallerne. Herefter hæves temperaturen til 25-27 °C for at få gærcellerne i gang med arbejdet. Når gæringen er afsluttet startes den malolaktiske gæring, hvor en bakteriekultur omdanner den skarpe æblesyre til blid mælkesyre. Herefter filtreres vinen for at fjerne alle urenheder, og til slut rundes vinen af med en skånsom fadlagring før den tappes på flaske. Vinen i glasset er rubinrød med et skær af purpur. Den delikate duft af kirsebær er krydret med lidt lakrids og et strejf af vanilje. Den røde bærfrugt går igen i den friske, let syrlige smag der slutter med en glat tanninstuktur.

Maden

Boira er en bredt anvendelig vin, der er skabt som ledsager italienske pastaretter med cremet tomatsauce. Det er nu man skal nyde årstidens herlige rodfrugter, så kylling serveret med en rodfrugtgratin vil også være et oplagt valg.

*indeholder sulfitter